Leukémia fogyás
Tüdőrák és okai, emfizéma, megelőző táplálkozás Genetikai tényezők A leukémia nem örökletes betegség, mégis kapcsolat lehet leukémia fogyás családban előforduló bizonyos súlyos betegségek és a leukémia kockázata között.
A rizikót kromoszóma-rendellenességek is növelhetik: Down-kórosok esetében például hússzor magasabb az akut mieloid leukémia kialakulásának kockázata.

Radioaktív és röntgensugárzás Az erős radioaktív sugárzás károsítja a géneket és ezáltal leukémiához vezethet. Különösen az akut formák esetében vetődött fel a sugárzás jelentősége.

Ezt bizonyították azok a hosszú távú vizsgálatok is, amelyeket a Hirosima-ban és Nagaszakiban ledobott atombombák túlélőinek bevonásával végeztek. A kutatások azt is kiderítették, hogy már enyhe sugárterhelés, például a gyakori röntgenvizsgálat is valamelyest növeli a leukémia kockázatát.
Vegyi anyagok Gyaníthatóan szerves oldószerek, például benzol, de rovarirtó és növényvédő szerek is okozhatnak leukémiát.
A kemoterápiás kezelések során használt citosztatikus gyógyszerek szintén károsítják a csontvelőt, ezért hosszú távon hozzájárulhatnak a leukémia kialakulásához. Tünetek A leukémiának nincsenek jellegzetes tünetei.
Miben más a krónikus állapot kiújulása?
Korai felismerés és diagnózis A leukémiát nem lehet szűrővizsgálatokkal megelőzni. Ha a fenti tüneteket észleljük, forduljunk orvoshoz, aki alapos vizsgálatot végez például megtapintja a nyirokcsomóinkat, lépünket és májunkatmajd vérvizsgálatra küld minket, amelynek során meghatározzák a vérben a fehérvérsejtek, a vörösvértestek és leukémia fogyás vérlemezkék számát.
Végső bizonyosság csontvelővizsgálattal nyerhető — ehhez helyi érzéstelenítésben csontvelőmintát vesznek, amelyet a patológus megvizsgál.

Terápia A legfontosabb kezelési mód a kemoterápia. A cél a ráksejtek teljes elpusztítása teljes remisszió vagy legalább jelentős visszaszorítása részleges remisszió.

A kezelés eredményességétől függően a kemoterápia mellett sugár- vagy interferonkezelést alkalmaznak az interferonok az immunrendszer hírvivő anyagai, amelyek segítenek például a vírusfertőzések legyőzésébenilletve csontvelő-átültetést vagy őssejtbeültetést végeznek. Az utóbbi esetében egészséges vérképző őssejteket adnak a páciensnek infúzió formájában.
Kinél jelentkezhetnek a leukémia tünetei?
Az őssejtek magától a betegtől vagy megfelelő donortól származhatnak. Gondozás és kilátások A kezelés lezárása után kezdődik a gondozás, amelynek során számos vizsgálatra kerül sor. Hogy milyen gyakran, az betegenként változó.

A vizsgálatok célja: a betegség kiújulásának korai felfedezése és kezelése, kísérő betegségek nyomon követése, a beteg támogatása testi, lelki és szociális problémáinak megoldásában.
A felnőtt leukémiás betegek relatív ötéves túlélése százalék. A krónikus formák prognózisa jobb, mint az akut leukémiáé.
